בייג'ין העתיקה: מסביב לאגמים

agamim-maslul

סלול זה עובר בתוך הטבעת השניה של העיר – החלק המרכזי וההיסטורי ביותר שלה.
נתחיל מכיכר קטנה שבין מגדל התוף למגדל הפעמון, נעלה במדרגות תלולות לתצוגת התופים המשוחזרים והמנגנונים העתיקים לספירת זמן.
משם נמשיך לרחוב המקטרות לשעבר, שהיום מלא בחניות ובתי קפה קטנים, דרך האגם האמצעי "חואו חי" לאורך רחוב הבארים, שבהם הסינים הצעירים אוהבים לבלות בסופי שבוע. נעבור באחד מהרחובות הישנים הטיפוסיים של בייג'ין עד שנגיע לפארק ביי-חי, פארק הים הצפוני בסינית.
שם תוכלו להתרשם מכמה ביתנים עתיקים ופגודה טיבטית, העומדת על אי באמצע האגם.
נסיים בפארק הסמוך הקרוא בשם הר פחם, ג'ין שאן ושם נעלה לביתן המרכזי, שממנו יש תצפית על העיר העתיקה – אחד האתרים המפורסמים ביותר בעולם כולו.

מגדל התוף ומגדל הפעמון

שני המגדלים שוכנים סמוך זה לזה, מצפון לעיר העתיקה. במגדל אחד פעמון ענקי, ובשני תופי ענק.
מגדל התוף נבנה לראשונה במחצית השנייה של המאה ה-13, אולם במרוצת השנים חרב ושוחזר שוב ושוב. עד לשנת 1924 מגדל התוף ומגדל הפעמון שימשו את הממשלה הסינית בציון שעות היממה.
 
היום ניתן לבקר בשני המגדלים, להתרשם מהתצוגה ואפילו לשמוע הדגמה של תיפוף.
הכרטיס הכולל עולה 30 יואן,
שעות הפתיחה הם: 09:00 – 17:00
שעות מכירת הכרטיסים 09:00 – 16:40
לוח זמנים של הופעות המתופפים:
09:10, 09:30, 10:00, 10:30, 11:00, 11:30, 13:30, 14:00, 14:30, 15:00, 15:30, 16:00, 16:30, 17:00
IMG_2570

IMG_2574

IMG_2571

IMG_2572 IMG_2573

נתחיל מכיכר קטנה שבין מגדל התופים למגדל הפעמון. לפני כן כל שנה, בפסטיבל האביב, שהוא ראש השנה הסיני, היה זה אחד המרכזים לשיגור זיקוקי די-נור ונפצים רועשים להברחת הרוחות הרעות, אך בשנים האחרונות הממשלה הסינית אסרה על הפעילות במקום מחשש לשריפות במבנים העתיקים.
השם של המגדל ושל הרחוב הסמוך – "גולואו" GULOU "הוא בעצם "מגדל התופים" בסינית.
עד לשנת 1924 שני המגדלים שימשו את הממשלה הסינית בציון שעות היממה,  אך מאז שירותיהם הוחלפו ע"י שעון רגיל.
בתקופת שושלת חאן, כלפני אלפיים שנה, פעמון הבוקר ותוף הלילה הם שהודיעו לתושבים על תחילת וסיום יום עבודה.
מכיוון שלאף אחד אז לא היה שעון, הייתה לשני המגדלים חשיבות רבה בחיי היום-יום של העם הפשוט.
מגדלים מסוג זה היו אז כמעט בכל הערים גדולות בסין באותה תקופה, אבל המגדלים של ביג'ין הם הגדולים ביותר.
גובהו של מגדל הפעמון מגיע כמעט ל-48 מטרים והוא בעל שתי קומות, כשבקומה השניה נמצא הפעמון הגדול והכבד ביותר, שאי פעם יצקו בסין: גובהו 7 מטרים ומשקלו 63 טון.
מגדל התוף הוא קצת יותר נמוך ממגדל הפעמון, אבל בקומה השניה שלו יש היום תצוגה פתוחה לקהל הרחב. בזמנו היו כאן 25 תופים: אחד גדול ו-24 קטנים. כיום מה שניתן לראות הוא רק התוף הגדול, יותר נכון מה שנשאר ממנו. כמו כן ניתן להתרשם ולקרוא (באנגלית!) על כמה מהמנגנונים לספירת זמן, שלפיהם פעלו התופים בזמנם.
שיטת התיפוף היתה די יוצאת דופן – בהתחלה היה המתופף צריך להכות במהירות 18 פעמים, ולאחר מכן אותו מספר פעמים, אך לאט יותר, ואז לחזור על הכל עוד פעמיים, ככה שבסופו של דבר שמעו התושבים 108 הלמות תוף.
שני המבנים יצאו משימוש מזמן והיום רק בראש השנה הסיני אפשר לשמוע את התוף והפעמון כשהם מברכים את העיר

IMG_2575

סמטת המקטרות

רחוב יאנדאי – הידוע גם בשם סמטת המקטרות – זכה בתואר "הרחוב ההיסטורי והתרבותי המפורסמים של סין" על ידי משרד התרבות ומינהל המורשת התרבותית של המדינה.
לאחר שיפוץ הסמטה הפכה לאחד המקומות היפים והפופולריים ביותר בקרב תיירים.
עוד לפני הסיגריות התאהבו הסינים בטבק רגיל. בעקבות הטרנד  החדש תושבי הרחוב הזה התחילו לפתוח חנויות טבק ומקטרות, מה שהביא לפופולריות מטורפת של הרחוב ולשמו הנוכחי.
עד היום כשאתם עוברים כאן בין בתי הקפה והמזכרות למיניהם, עוד אפשר למצוא כאן את שרידי המסורת ולבקר בחנויות טבק אחדות.

IMG_2588 IMG_2598

אגם חואו חאי ורחוב הבארים

בדרכינו מסמטת המקטרות לאזור החוטונגים נעבור לאורך אגם "חואו חאי" – מה שבסינית אומר "הים האחורי".
האגם והטיילת פתוחים לכולם ללא תשלום והם מקום בילוי עממי ותיירותי פופולרי לאורך כל השנה.
הבארים מלאים בצעירים סיניים, אנשי עסקים יושבים בבתי תה יוקרתיים, התיירים עולים על ריקשות האופניים והמשפחות שוכרות סירות או מזחלות, תלוי בעונה.

IMG_5016

IMG_0064

חוטונגים.

 חוטונגים הם שכונות מגורים עתיקות שנבנו על-ידי הכובשים המונגולים בשושלת יואן (1279-1368 לספירה).
כל שכונה כזו היא מבוך של סמטאות ושל בתים חד-קומתיים שבנויים סביב חצרות משותפות.  כמו הארמון, גם הבתים נבנו ברובם על ציר צפון־דרום.
כרגע קיימים בסביבות 6,000 חוטונגים ויותר מאלף רחובות הכוללים את המילה hutong בשמם. אלה הם כבר לא סמטאות צרות, אלא שדרות ענקיות.
יש חוטונגים קצרים, ארוכים, רחבים, צרים – למשל החוטונג הארוך ביותר נמשך יותר משני קילומטר, וקצר ביותר – 20 ס"מ.
חוטונג בשם GASIAO במקום הצר ביותר מגיעה ל -40 ס"מ! ככה שאםלפני זה אכלתם טוב במסעדה סינית – יותר טוב לא ללכת אליו.
בגלל שהחוטונגים ממשיכים להיהרס על מנת לפנות מקום לבניה מודרנית רבת קומות, החליטה הממשלה לשמר חלק מהשכונות ולהפוך אותן למן מוזיאון חי, השומר על ערכים תרבותיים ואדריכליים של סין.
האנשים עדיין חיים בחוטונגים בדרך החיים של פעם, אבל מדי פעם אפשר לראות חוטונגים ששופצו לחלוטין מבפנים ורק ו רק החזית נשארה לפי המסורת.

IMG_2613

 בפנים בחצר

בפנים בכל חוטונג עומדים בתים  מסורתיים  Siheyuan  四合院 – הכל בנוי כך, שבנאדם מבין מיד יידע  את מקומו של הדייר בסולם החברתי לפי גודל החצר,  צורת השער ועיטורים עליו.
החדרים הצפוניים בכל בית שייכים תמיד לזוג ההורים הבוגר, ובני הבית הצעירים מתגוררים בחדרים הדרומיים. עם העלייה בגיל עוברים בני המשפחה חדר, ומתקדמים לכיוון צפון. דבר זה נועד לשמר את סדרי היוקרה והחשיבות החברתית שהיו לקו מנחה בבניית העיר כולה ואף בארמון.

 0-Plan-Courtyard 1214920176670

  IMG_2612 IMG_2620  

 IMG_2615 IMG_2618

IMG_2622

פארק ביי-חאי 

אחד הפארקים הפופולריים בעיר, נמצא מצפון-מערב לעיר האסורה.
אגם תופס כמחצית משטחו, ובמרכזו אי קטן ועליו פגודה או סטופה לבנה מהמאה ה-17, מבנה טיבטי שנבנה לרגל ביקור אחד הלאמות. מהפגודה יש תצפית על האגם, פארק דזינג שאן הסמוך ועל ביתני חמשת הדרקונים מתחילת מהמאה ה-17.
הכניסה עולה בסביבות 25 יואן.

IMG_2149 IMG_2141
זהו אחד הפארקים הגדולים, הישנים והשמורים ביותר של סין. הוא בן יותר מאלף שנים. אגם באי חיי הינו מלאכותי לגמרי. האדמה מחפירתו היא שיצרה את שלושת האיים הקסומים: פנלאי, אינץ׳ ז׳אן ופאן ז׳אן. לפי אחת האגדות (יש הרבה) על אי פנלאי גדלו עשבים קסומים שהאריכו חיי אדם ואחד הקיסרים שרצה לחיות לעד, שלח את משרתיו למצוא את האי, אך הנסיון נכשל והקיסר מת בהמתנה שהייתה ארוכה יותר מזו של קופ״ח.  🙂

יותר מאוחר שניים משלושת האיים חוברו ליבשה, ונשאר רק אי הירקן, Jade island , שעליו עומדת פגודה לבנה, שקוראים לה לפעמים דגובה והיא בעצם סטופה.
במאה ה-12, כשהמונגולים עלו לשלטון והחאן המונגולי בשם חובילאי ייסד את שושלת יואן ובנה לעצמו עיר בירה חדשה בשטח הפארק וקרה לה ״דאדו״.

גובה של 36 מטרים, שהוקמה בשנת 1651 לכבוד ביקור של הדלאי למה. הכניסה לדגובה היא דרך מקדש יונג אן, מקדש בודהיסטי על כל סממניו, שבחצרו מגדל פעמון קטן. אל הפעמון עולים במדגות עץ תלולות ומכים בו שלוש פעמים באמצעות מוט עץ גדול התלוי לצידו – דבר שמביא מזל.

יותר מאוחר הקיסר יונלה בנה את העיר האסורה ועבר לגור בה, והפארק הפך להיות  שוב מקום מנוחה. כך שהפארק הזה היה סגור להמונים ונפתח לביקור רק בשנת 1925, כמעט 1000 שנים אחרי בנייתו. סה״כ הוא היה סגור ב-500 שנים יותר מהעיר העתיקה, ככה שאתם יכולים להגיד שהייתם בגן האסור.

גן השלווה הנפשית. 
במקור המקום היה שמור למגורים של שרי הממשלה, אך באיזשהו שלב הקיסרית שמה עליו עין, ועוד ככה, שבמיוחד בשבילה בנו פסי רכבת מהאגם הסמוך.
שתוכל כל פעם בנסיעה לנהות מעגלת חטיפים ועיתון טרי.

על אי הירקן ניצבת דגובה (פגודה) לבנה ב
IMG_4486

IMG_2142

IMG_2148

פארק דזינג שאן
הפארק נמצא בסמוך לעיר האסורה וכולל את גבעת הפחם, שהיא הנקודה הכי גבוהה בעיר. בעבר היתה זו הגינה הפרטית של משפחת המלכוה, עד שנפתח לציבור הרחב ב-1928.
כיום היא מושכת אליה תושבים רבים, הבאים להעיף עפיפונים, להתאמן בטאי צ'י, בשירה ובריקוד, לשחק מה ג'ונג. התצפית על העיר האסורה נהדרת. הכניסה לגן בתשלום.
גבעת הפחם העשויה מהאדמה שהוצאה לצורך בניית חפיר מגן מסביב למתחם הארמון.
Jinshan הגבעה – זוהי הנקודה הגבוהה ביותר בבייג'ין, למעט גורדי השחקים. אבל זה לא בגלל זה הוא גבעה גבוהה מאוד,אלא בגלל שבייג'ין ממוקמת על מישור שטוח כמעט.כל ביתן היה במקור פסל נחושת של בודהה, המסמל את אחד הטעמים: מתוק, מר, חמוץ, מלוח וחריף. למרבה הצער, הפסלים אבדו במהלך המלחמה במאה ה -20.מהביתן הכי גדול WANCHUN –  ביתן עשרות אלפי נחלים,יש נוף נהדר: מדרום – העיר האסורה, מצפון -מגדל התוף, ממערב –  אגם באי חיי והפגודה הלבנה.
בנוסף לאטרקציות אלו תוכלו גם לראות פנורמה נפלאה של בייג'ין המודרנית. לפעמים גם אפשר להצטלם כאן בבגדי קיסר על רקע של העיר האסורה.